Туреччина і тюльпани |
В черговий раз гуляючи по проспекту і помічаючи проспекти з надписами – «Туреччина запрошує Вас», я задала собі питання – а що ж робить тюльпан на яскравій картинці, що символізує Туреччину, а не Голландію? Прийшовши додому, відкриваю історію Османської імперії і нарешті розумію, що я – повний невіглас і жертва стереотипів. Що ж, усунувши свої незнання, пропоную і вашій увазі всю правду про походження тюльпану та причину того, як він з’явився на логотипі турецької республіки.
Значення символу Тюльпан з’явився ще в 11 столітті у Персії, звідки він перекочував у Туреччину, став символом спочатку візантійського, а згодом і османського двору. Вже у 15 столітті нараховували більше 1100 видів тюльпанів. Квітка стала своєрідним брендом султана Османської імперії, з тих пір зображення тюльпана зустрічається на керамічних виробах, дорогоцінностях, картинках, які вивозять на експорт у найкращі будинки європейської еліти. Чому ж власне тюльпан, а не будь-яка інша квітка, став символом султана? Виявляється, тюльпан має і символічне значення: до 1923 року офіційною мовою в Туреччині була «османська» - суміш персидського і арабського і відповідно алфавіт складався з арабських букв. Якщо прочитати слово «тюльпан» на арабській навпаки – отримаємо слово «хиляль», що означає «півмісяць» - основний символ Османської імперії у Туреччині, який зображено і на гербі і на прапорі.
Королівське хобі Трапляється, все прекрасне не любить тісноти і з часом перетинає всі кордони. Так, одним з перших послів при дворі Сулеймана Пишного (чоловіка нашої Роксолани) став посланець Ферндинанда Габсбурга, який, посилаючи свому повелителю звіти про проведену роботу, не забув згадати про деякий «тулипе» - від назви головного убору, який носять турки. Завдяки зусиллям пана посла, цибульки тюльпана потрапила до Європи, де вперше були зафіксовані у ботанічній енциклопедії Страсбурга під назвою «tulipa turkarum» - тюльпан турецький. У скорому часі у Європі почалась «тюльпанова лихоманка» - цибульки тюльпана мріяли купити усі знатні персони – Вольтер, Ришельє. Тюльпаноманія охопила навіть владик – брандербургський курфюрст Вільгельм власноручно вивів 216 видів цієї квітки. При дворі Людовика 18, крім сотні садівників, був відповідальний «майстер тюльпанів», який під наглядом короля вирощував тюльпани і влаштовував у саду «тюльпанові свята».
Квітка, яка зводить з розуму Але справжнє божевілля розпочалось у Голландії – здавалося б спокійна, врівноважена країна. Тут «тюльпанова лихоманка» перейшла усі межі. За 3 тюльпанові цибульки можна було купити 2 будинки, якщо в придане дівчині давали цибульку тюльпана, то вона вважалась дуже багатою і завидною нареченою. За одну квітку люди продавали свої будинки і пивоварні. Так, один голландець, продав значну частину свого майна, купив єдиний екземпляр, за словами продавця, чорного тюльпана, але на свою біду дізнався, що у місті Гарлем існує ще один такий сорт. Проклинаючи все на світі, він поїхав в місто Гарлем, купив другий екземпляр і тут же розтоптав його, вигукуючи: «Тепер мій тюльпан – єдиний у світі»! Тюльпанами торгували на біржі, як у наші дні – нафтою, за допомогою тюльпану ставали мільйонерами або злидарями… Так, завдячуючи «рекламній компанії», успішно проведеній султанами Османської імперії і їх найближчим оточенням, квітка тюльпана – символ могутності імперії Османів, стала «найбільш пізнаваним брендом» у всій Європі. Таким чином всі говорили про багатство султана, про розкіш його двору і оточення… В історії Туреччини навіть є період, який історики називають «епоха тюльпанів» («Lale Devri»). Вважають, що власне в цей період Туреччина досягла найвищої вершини свого розвитку і процвітання, стала наддержавою, за допомогою до якої звертались англійські та французькі монархи. І символом престижу Османської імперії був, звичайно ж, тюльпан…
Легенда про походження тюльпана. Персидський принц Фархад до нестями кохав чарівну дівчину Ширин. Заздрісні суперники пустили слух, ніби його кохану убили. Зійшовши з розуму від горя, Фархад помчав на своєму коні у прірву і розбився. На тому місці, де його кров попала на землю, виросли яскраві червоні квіти, віднині символ палкого кохання – тюльпани.
за метеріалами журналу "Anatolian express" |